Proces terapeutyczny dla aktorów
Konsultacje psychologiczne przy produkcjach teatralnych i filmowych.
- wsparcie psychologiczne, zarówno podczas realizacji projektu,
jak i po jego zamknięciu, - konsultacje merytoryczne w obszarze psychologii.
Wykonywanie zawodów artystycznych niesie ze sobą pewne zagrożenia, mogące w radykalny sposób przekładać się na kondycję psychiczną twórców i wykonawców. Jest tak między innymi w przypadku aktorów. Realizując kolejne wcielenia przyjmują oni na siebie szczególny ciężar wzbudzenia w sobie i przekonującego oddania określonych emocji, przeżyć i stanów odgrywanej postaci. Autentyczność aktorów, którzy najlepiej wypadają podczas castingów, a potem w doskonały sposób odgrywają rolę często wynika z faktu, że podczas pracy sięgają oni po własne doświadczenia, uruchamiając prawdziwe uczucia i ponosząc duże koszty emocjonalne. Jest to proces nie do końca świadomy lub nawet zupełnie nieświadomy, a sam artysta może nie rozumieć zjawisk, jakie w takim przypadku zachodzą w jego życiu psychicznym. Po zakończeniu produkcji wykonawca powinien powrócić do normalnego, codziennego życia, co często jest tak naprawdę niewykonalne. Ponadto, aktor nadal zaangażowany emocjonalnie w poprzednią rolę może mieć poważne problemy z otrzymaniem kolejnej. Dlatego artyści filmowi i teatralni potrzebują wsparcia psychologicznego, zarówno podczas realizacji projektu, jak i po jego zamknięciu.
Budżet produkcyjny powinien uwzględniać koszty zaangażowania dysponującego odpowiednim doświadczeniem psychologa w trakcie zdjęć do filmu czy prób w teatrze.
Jako psycholog i psychoterapeuta, pracujący w bezpośrednim kontakcie z osobami ujawniającymi różne problemy i dysfunkcje emocjonalne, jestem konsultantem psychologicznym przy realizacji produkcji filmowych oraz sztuk teatralnych.
Odpowiednio ukierunkowana praca profilaktyczna i terapeutyczna podnosi poziom psychologicznego bezpieczeństwa aktorów i może zapobiegać występowaniu u nich określonych zaburzeń. Zwiększa także jakość pracy wykonawców i przyczynia się do podniesienia ich zawodowej efektywności, ułatwiając bezproblemową realizację produkcji.
Pracując przy licznych projektach filmowych gwarantuję klientom pełną dyskrecję. Zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej nigdy nie ujawniam żadnych szczegółów dotyczących uczestników takiego procesu. Jest to jedna z najbardziej fundamentalnych zasad mojej etyki profesjonalnej.
Depresja maskowana u aktorów.
6 maja 2020 r., w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o depresji maskowanej u aktorów.
Depresja kojarzona jest z reguły ze smutkiem, apatią i brakiem sił lub chęci do działania. W rzeczywistości choroba ta nie zawsze objawia się w ten sposób.
Bardzo często depresja dotyka ludzi, którzy na pozór są bardzo silni albo bardzo radośni.