Porozumienie bez przemocy – według koncepcji Marshalla Rosenberga
Porozumienie bez przemocy (ang. Nonviolent Communication – NVC) jest koncepcją efektywnej komunikacji międzyludzkiej, opracowaną przez amerykańskiego psychologa, mediatora i nauczyciela – Marshalla Rosenberga. Jej najbardziej zasadniczym założeniem jest koncentracja na określonych aspektach procesu porozumiewania się, takich jak uczucia i potrzeby rozmówców. Ponadto, model ten zakłada odpowiednie posługiwanie się mową i budowanie przemyślanych, specyficznych wypowiedzi. Efektem jest minimalizacja lub eliminacja ryzyka pojawienia się w dialogu jakichkolwiek elementów agresji i przemocy.
Model porozumienia bez przemocy wymaga wystąpienia u stron kontaktu dwóch istotnych zjawisk, takich jak:
- Empatia – polegająca na zdolności współodczuwania emocji rozmówcy oraz umiejętności aktywnego i współczującego słuchania jego wypowiedzi.
- Szczera autoekspresja – czyli otwarte wyrażanie własnych, autentycznych potrzeb i uczuć.
Każdy z tych elementów obejmuje:
- pozbawione ocen, osądów i interpretacji spostrzeżenia
- wyraźnie oddzielone od myśli i przekonań emocje
- konkretne, wyrażane jasno i wprost prośby i potrzeby
Model porozumienia bez przemocy umożliwia szczerą i otwartą, a przy tym życzliwą, ukierunkowaną na znalezienie wartościowych rozwiązań problemu komunikację. Doskonale sprawdza się w procesie mediacji, terapii par oraz w prowadzeniu codziennych rozmów na trudne tematy.
Jako psycholog i psychoterapeuta wykorzystuję model porozumienia bez przemocy w codziennej praktyce zawodowej. Uważam tę koncepcję za szczególnie wartościowy i efektywny sposób budowania konstruktywnego dialogu, zarówno w relacjach terapeutycznych, jak i w sytuacjach codziennych.